Stacionarne točke funkcije (Derive)

Stacionarne točke funkcije (Derive)

Avtor: Aktivna matematika

Težavnost:

Učni cilji: Učni list o zvezi med stacionarnimi točkami in prvim odvodom s pomočjo programa Derive 6.

Uvod

Definiramo lokalni maksimum in minimum ter globalni maksimum in minimum. Hitro ugotovimo, da je v točkah, kjer je lokalni ekstrem, tangenta vzporedna osi , zato je njen smerni koeficient enak , torej je tudi odvod v tej točki enak . Ali lahko sklepamo tudi obratno?

S pomočjo programa Derive lahko lepo pokažemo primer funkcije, ki ima maksimum, minimum in prevoj na intervalu [-,]. Če bi hoteli tako funkcijo risati brez pomoči računalnika, bi imeli najbrž kar precej težav. Računalnik nam lepo izračuna še odvod dane funkcije, nariše njen graf, s primerjavo obeh pa hitro ugotovimo, da je lahko v ničli odvoda tudi prevoj. Nato pogledamo še predznak odvoda levo in desno od stacionarne točke in zapišemo ustrezne ugotovitve.

Primer

Kot primer lahko izberemo polinom Graf bomo narisali s pomočjo ukazov:

 x^5/10-x^4/8-x^3/2+x^2/4+x+19/40 


če hočemo vedeti, kje ima ta polinom ničle, ga razstavimo z ukazom

 Simplify/Factor/Factor  .


Narišemo ga z ukazom

 Plot  .


Pogledamo, kje približno ima ta polinom minimum, maksimum in prevoj. Nato narišemo še graf odvoda.

 Algebra 
 Calculus/Differentiate : #1,x,1 
 Simplify 
 Plot 

Graf

Z grafičnim križcem se postavimo na graf odvoda v tistih točkah, kjer je ta enak . S pomočjo puščice se s križcem preselimo na graf polinoma pri isti vrednosti spremenljivke . Nato pogledamo še predznak odvoda levo in desno od stacionarne točke in zapišemo ustrezne ugotovitve.

(pic1.PNG)
0%
0%