Kvadratni koren

Kvadratni koren

Avtor: E-um (vsebinsko), Skupina NAUK (tehnično)

Učni cilji: Spoznali bomo funkcijo, ki je inverzna kvadriranju nenegativnih realnih števil.

Kaj je kvadratni koren?

Večkrat smo pri reševanju enačb prisiljeni izračunati število, ki nam po kvadriranju daje rezultat . Vedeli bi torej radi, koliko je , če je . Ker je kvadrat vsakega realnega števila nenegativno realno število, mora biti .

Naša enačba ima dve rešitvi:

in

Za vsako nenegativno realno število označimo s nenegativno realno število - ki ga imenujemo kvadrani koren števila - za katerega velja

Preberi spodnjo poved in jo dopolni. V zapisu imenujemo znak koren, število pa korenjenec.

Preveri

Odgovor je pravilen.

Odgovor je napačen. Pravilni odgovor je kvadratni.

Zgled 1

Rešimo zdaj enačbo . Iščemo torej števila, katerih kvadrat je enak . Takšni števili sta dve: , kar pomeni, da ima zgornja enačba dve rešitvi: in

Premislimo zdaj, kaj se zgodi, če število zamenjamo s poljubnim številom . Koliko rešitev ima enačba ?

Odgovor

Rešitvi enačbe sta tako
in

Kadar je število , ima enačba dve rešitvi (kvadrata nasprotnih si števil sta enaka). Če je število , reši enačbo samo , če je število , enačba nima realnih rešitev.

Naloga 1

Izračunajmo nekaj preprostih kvadratnih korenov:

  • Brez kalkulatorja izračunaj

Odgovor

ne moremo izračunati, saj nobeno realno število nima negativnega kvadrata.

Naloga 2

  • Koliko je

Računaj brez kalkulatorja.

Pravilno.

Narobe.

Naloga 3

  • Reši enačbo

Odgovor

Kvadratni koren kot funkcija

(kvadratna_1.jpg)
Graf kvadratne funkcije

Na sliki je graf funkcije . Radi bi poiskali inverzno funkcijo h kvadratni funkciji. Zato opazujemo graf kvadratne funkcije in razmišljamo na katerem intervalu bo smiselno definirati inverzno funkcijo. Tam, kjer je kvadratna funkcija bijektivna. Odločimo se za desno polovico kvadratne parabole, torej za interval .

Funkcija kvadratni koren je torej definirana za nenegativna realna števila in je inverzna h kvadratni funkciji: .

Inverzna funkcija

Spomnimo se, da zapis pomeni funkciji inverzno funkcijo (in ne njene obratne vrednosti).

Kako zdaj narisati graf inverzne funkcije? Bijektivni del kvadratne parabole (desno polovico) bomo prezrcalili čez simetralo lihih kvadrantov.

(kvadratna_1.jpg)

Inverzna funkcija 2

Kadar pa smo v stiski s časom, lahko funkcijo narišemo tudi s pomočjo nekaterih značilnih točk, ki jih kasneje povežemo s krivuljo. Predlagam izračun naslednjih značilnih točk:

00,25149
(koren_tocke.png)

Tako narisan graf korenske funkcije seveda ni zelo natančen, za ponazoritev lastnosti funkcije kvadratni koren pa povsem zadošča.

Funkcija ima naslednje lastnosti: definirana je na intervalu , zaloga vrednosti je interval , funkcija je naraščajoča, , funkcija je bijektivna, konkavna, navzdol omejena z

Računanje s kvadratnim korenom

Za računanje s kvadratnimi koreni veljajo naslednja pravila: za nenegativni realni števili a in b je

za vsako realno število .



Izpeljava pravil

Z napisanimi pravili si bomo pomagali pri reševanju spodnjih nalog.

Če je , je pravilo logična posledica definicije kvadratnega korena, za pa je kvadrat števila pozitiven, vrednost kvadratnega korena pa je število . Oba zapisa hitro združimo v enega:

Naloga 4

Izračunaj

Kadar vrednosti kvadratnih korenov ne znamo izračunati na pamet (ker predstavljajo iracionalna števila), bomo te korene v rezultatih ohranjali. Le tako bodo rezultati točni. Če pa bomo eksplicitno želeli številčni rezultat (do določene natančnosti), si bomo pomagali s kalkulatorjem.

Naloga 5

Izračunaj vrednost spodnjega izraza (brez kalkulatorja):

Naloga 6

Izračunaj

Ker so korenjenci velika števila, bomo kvadratne korene delno korenili (zapisali jih bomo kot produkt dveh faktorjev, tako da bomo en faktor znali koreniti):

in izraz prepisali v

Naloga 7

Poenostavi izraz

Dobro premislimo ali so števila znotraj absolutnih vrednosti pozitivna ali negativna. Npr.: ker je , se vrednost giblje med številoma in in je zato . Potem je . Zgornji izraz lahko po premisleku prepišemo v:

Naloga 8

Koliko je

Ker je , je

Seveda se vsak dvočlenik podobne oblike ne da zapisati kot popolni kvadrat in izračun kvadratnega korena je potem težji ali celo brez kalkulatorja nemogoč. Poskusiti pa je vredno.

Geometrijske konstrukcije kvadratnih korenov

Geometrijsko gledano so zanimive konstrukcije tistih kvadratnih korenov, katerih vrednosti so iracionalna števila. Že več stoletih pred našim štetjem so vedeli, da je število iracionalno. Sicer so poznali nekaj približkov

(npr. ),

ki pa za natančno konstrukcijo ne zadoščajo. Zato so si pomagali s Pitagorovim izrekom. Število je predstavljala dolžina diagonale v kvadratu s stranico .

Še danes si pri risanju kvadratnih korenov največkrat pomagamo z izreki v pravokotnem trikotniku (Pitagorov, Evklidov in višinski izrek), kot smo spoznali že v prvem letniku.

Narišimo število na dva načina.

  • ker je lahko število \sqrt{10} narišemo po Pitagorovem izreku kot dolžino hipotenuze v pravokotnem trikotniku s katetama in ;

Pitagorov izrek

  • ker je , si bomo pomagali z višinskim izrekom (, kjer sta in pravokotni projekciji katet na hipotenuzo, v pa višina na hipotenuzo) in narisali pravokotni trikotnik s hipotenuzo dolgo , pravokotni projekciji katet na hipotnuzo pa bosta merili in . Višina hipotenuzo bo dolga .

Višinski izrek

Kot zanimivost omenimo, da so že egipčanski in babilonski matematiki uporabljali kot približek za število število . Števili se ujemata na dve mesti .

(pitagora.jpg)

(visinski.jpg)

Racionalizacija

Z racionalizacijo se bomo v imenovalcih ulomkov znebili korenov, saj so takšni zapisi matematično elegantnejši. Ulomke bomo preoblikovali v ulomke z enako vrednostjo. Pomnožili jih bomo z ulomkom, katerega vrednost bo enaka , tako da se vrednost prvotnega izraza ne bo spremenila. Kako zapisati število 1 pa je odvisno od ulomka, ki ga racionaliziramo.

Postopek racionalizacije si bomo ogledali skozi primere.

Primer 1

Racionaliziraj: .

Ulomek bomo pomnožili z 1:

Primer 2

Racionaliziraj .

Izkoristili bomo razcep razlike kvadratov dveh števil: in se tako elegantno znebili kvadratnih korenov v imenovalcu. Imenovalec bo predstavljal enega izmed faktorjev v razcepu razlike kvadratov. Z drugim faktorjem tega razcepa pa bomo pomnožili števec in imenovalec.

Primer 3

Poenostavi izraz

Naloga 9

Na koncu gradiva rešimo tale izziv. Racionaliziraj:

Rešitev

Naloga 10

Izračunaj spodnje izraze brez uporabe kalkulatorja:

Rešitev

Rešitev

Rešitev

Rešitev

Naloga 11

Poenostavi spodnje izraze:

Rešitev

Rešitev

Rešitev

Naloga 12

Poenostavi spodnje izraze (števila in so nenegativna):

Rešitev

Rešitev

Rešitev

Naloga 13

Racionaliziraj spodnje izraze in jih poenostavi:

Rešitev

Rešitev

Rešitev

Rešitev

0%
0%