Zakaj potrebujemo novo operacijo?
Kako naj pomnožimo dva vektorja, da bi dobili realno število?
Običajno se nam najprej porodi ideja, da bi pomnožili kar dolžini obeh vektorjev. Ideja je enostavna, a ne posebno vznemirljiva. Kaj je posebnega v tem, da poznamo produkt dolžin dveh vektorjev? Vsekakor ne dovolj, da bi to razglasili za novo računsko operacijo, sploh pa gre za običajno, dobro znano množenje realnih števil.
Kaj pa, če bi podatke o dolžinah povezali še z informacijo o legi obeh vektorjev? Dva vektorja z nespremenljivo dolžino se lahko v medsebojni legi bistveno razlikujeta: lahko sta vzporedna in pri tem enako ali nasprotno usmerjena, če pa nista vzporedna, lahko oklepata zelo različne kote.
S spreminjanjem kota med vektorjema se spreminja njuno stremenje k isti usmerjenosti. Čim manjši je kot med njima, tem bližje isti usmerjenosti sta. Velja pa tudi obratno: čim večji je kot med njima, bolj vsaksebi sta usmerjena; ko je kot med njima največji, sta nasprotno usmerjena, gledata vsak na svojo stran.
Pri tem je treba vedeti, da je kot med vektorjema vedno manjši od obeh kotov, ki ju vektorja določata, kar prikazuje tudi spodnja slika. Kot med vektorjema je tisti, ki je obarvan zeleno. Meri lahko največ 180°.