Jaka in Albert sta podala naslednji izjavi:
- Jaka: Vsi učenci v našem razredu so fantje.
- Albert: Niso vsi učenci v razredu fantje, nekaj je tudi deklet.
Kaj lahko rečemo o zgornjih izjavah?
Želite naprej k nalogam iz tega poglavja?
Uvod
Premislite! Če je v razredu vsaj eno dekle, potem ima prav Albert. Če v razredu ni deklet, potem ima prav Jaka. Torej je pravilna natanko ena od izjav.
Tako je! Če je v razredu vsaj eno dekle, potem ima prav Albert. Če v razredu ni deklet, potem ima prav Jaka. Torej je pravilna natanko ena od izjav.
Definicija
Izjavam, kjer je ena izjava pravilna natanko tedaj, ko je druga nepravilna, pravimo kontradiktorne izjave.
Poglejmo prejšnji izjavi:
Tukaj je jasno, da je ena izjava pravilna natanko tedaj, ko je druga nepravilna. Če so vsi učenci v razredu fantje, potem ne drži, da je nekaj tudi deklet. Seveda velja tudi obratno.
Želite naprej k nalogam iz tega poglavja?
Primeri
Pri kontradiktornih izjavah moramo biti zalo pazljivi, saj mora iz pravilnosti ene nujno slediti nepravilost druge in obratno, iz nepravilnosti ene pravilnost druge izjave.
Na primer:
Ti dve izjavi nista kontradiktorni. Če je prva izjava napačna, torej zunaj ne sije sonce, še ni nujno, da zunaj dežuje (lahko je oblačno, sneži ali pa je noč.) Lahko sta tudi obe izjavi hkrati pravilni!
Še en primer izjav, ki nista kontradiktorni:
Tudi tukaj iz nepravilnosti ene izjave ne sledi pravilnost druge! Če Jaka ni star 9 let, še ne pomeni, da je star 8 let (lahko je npr. star 7 ali pa 12 ...).
Želite naprej k nalogam iz tega poglavja?
Naloga
Naslednjim izjavam poiščite kontradiktorne izjave.
Odgovori niso pravilni. Poskusite ponovno!